Archiwum luty 2016


lut 28 2016 Zmiany w prawie pracy
Od daty 22 lutego 2016 roku zmianie ulegną przepisy kodeksu pracy ,które dotyczą typów umów o pracę oraz zasad ich zawierania. Po aktualizacji przepisów obowiązywać będą inne zasady nawiązywania umów o pracę na okres próbny.


rozwód Warszawa

 
Do dnia 22.02.2016 roku każda z umów określonych w art. 25 k.p. tj umowa o pracę na czas określony oraz umowa na czas nieokreślony mogła być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, z tym ograniczeniem że taka umowa nie mogła być zawarta na czas dłużny niż 3 miesiące. Obostrzona została możliwość wielokrotnego zawierania umów na okres próbny.

rozwód warszawa dobry adwokat

 
Po zmianach k.p., umowę o pracę na okres próbny można będzie, zawrzeć jeden raz i to jedynie w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Maksymalny okres zatrudnienia w takiej formie pozostał taki sam i nadal wynosić będzie trzy miesiące.

rozwód Warszawa

 
Odstępstwem od reguły jednorazowego zawierania z pracownikiem umowy na okres próbny jest możliwość zawarcia kolejnej umowy o pracę w tej formie, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy lub upłynie co najmniej 3 letni okres od ustania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, przy czym jeżeli pracownik po upływie trzy letniego okresu miałby wykonywać taki sam rodzaj pracy co poprzednio, to zawarcie umowy na okres próbny będzie mogło być ponowione tylko jeden raz.

warszawa rozwody

lut 18 2016 Termin wypłaty odszkodowania przez zakład...

Zgodnie z art. 817 kodeksu cywilnego Ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania w czasie 30 dni od momentu wpłynięcia zawiadomienia o wypadku. Gdyby zaś wyjaśnienie w wskazanym czasie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia zakład ubezpieczeń powinien spełnić w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia.

odszkodowania Warszawa

W przypadku odszkodowań z polisy OC sprawcy wypadku generalne zasady zostały doprecyzowane w art. 14 ustawy o ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1152) z późniejszymi zmianami. Zakład ubezpieczeń w takim przypadku wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. W przypadku gdyby wyjaśnienie w powyższy terminie, okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Jeżeli termin podjęcia decyzji przez ubezpieczyciela się wydłuża, powinien on w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie zawiadomić poszkodowanego na piśmie o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłacić bezsporną część odszkodowania.

odszkodowania Olsztyn

Sytuacja powyższa dotyczy również przypadków w których wskutek wypadku komunikacyjnego osoba bliska zmarłego domaga się odszkodowania. Na marginesie wskazać należy, że w przypadku, gdy zdaniem ubezpieczyciela odszkodowanie nie należy się lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, powinien on poinformować o tym na piśmie poszkodowanego w terminie 30 lub 90 dni w zależności od okoliczności sprawy oraz wskazać na okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również na przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Pamiętać należy, że odmowa całkowita lub częściowa wypłaty odszkodowania nie blokuje poszkodowanemu drogi do dochodzenia swoich praw przed sądem, co często okazuje się bardzo skuteczne.

odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

lut 15 2016 Skutki braku właściwego umocowania do dokonania...
W myśl art. 39 kodeksu cywilnego podmiot który działając jako organ osoby prawnej zawarł umowę w imieniu tejże osoby nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu, obowiązany jest do zwrotu tego, co uzyskał od drugiej strony w wykonaniu umowy,a także do naprawienia szkody, która druga strona poniosła przez to, że podpisała kontrkat nie wiedząc o nieistnieniu umocowania.

 

radca prawny Olsztyn

 
Artykuł powyższy stosuje się odpowiednio w sytuacji, gdy kontrakt została podpisana na rzecz osoby prawnej, która nie istnieje. Przykładem powyższego zachowania może być zawarcie umowy przez jednego członka zarządu osoby prawnej, w sytuacji gdy umowa spółki lub statut nakłada na zarząd obowiązek reprezentacji łącznej np. trzy osobowej. Nadto trzeba pamiętać, że osoba, która działała będąc organem osoby prawnej nie posiadając do tego uprawnienia albo gdy działa z przekroczeniem zakresu kompetencji zobowiązana jest do zwrotu wszelkich należności, jakie otrzymała przy wykonaniu umowy. Podmiot taki ponosi również odpowiedzialność odszkodowawczą.
 

odszkodowania Olsztyn

 
Odpowiedzialności nie ponosi nieprawidłowo reprezentowana osoba prawna. Co do zasady czynność prawna dokonywana przez organ do tego nieuprawniony lub z przekroczeniem zakresu umocowania jest czynnością prawną nieważną. Zaznaczyć trzeba, że Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 12 lutego 2014 r. o sygnaturzeIV CSK 361/13 wskazał, że czynność prawna dokonana przez spółkę z o.o., reprezentowaną przez odwołanego członka zarządu, który w chwili jej dokonywania był nadal wpisany do rejestru przedsiębiorców, nie jest dotknięta sankcją nieważności bezwzględnej .

rozwody Warszawa

 
Skutkiem realizacji czynności prawnej przez podmiot, który w chwili jej dokonania w imieniu osoby prawnej nie figurowała już w składzie organu tej osoby prawnej, ale była jeszcze ujawniona w rejestrze jako uprawniona do jej reprezentacji, nie jest nieważność tej czynności prawnej. Wadliwa reprezentacja osoby prawnej nie za każdym razem skutkuje nieistnieniem czynności prawnej. W przypadku osób prawnych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego domniemania związane z wpisem do rejestru chronią podmiot, który będąc w dobrej wierze dokonał czynności prawnej z podmiotem figurującym w Rejestrze jako członek zarządu (art. 14-17 KRSU).
 

radca prawny Ostróda