Najnowsze wpisy, strona 2


lut 18 2016 Termin wypłaty odszkodowania przez zakład...

Zgodnie z art. 817 kodeksu cywilnego Ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania w czasie 30 dni od momentu wpłynięcia zawiadomienia o wypadku. Gdyby zaś wyjaśnienie w wskazanym czasie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia zakład ubezpieczeń powinien spełnić w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia.

odszkodowania Warszawa

W przypadku odszkodowań z polisy OC sprawcy wypadku generalne zasady zostały doprecyzowane w art. 14 ustawy o ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1152) z późniejszymi zmianami. Zakład ubezpieczeń w takim przypadku wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. W przypadku gdyby wyjaśnienie w powyższy terminie, okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Jeżeli termin podjęcia decyzji przez ubezpieczyciela się wydłuża, powinien on w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie zawiadomić poszkodowanego na piśmie o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłacić bezsporną część odszkodowania.

odszkodowania Olsztyn

Sytuacja powyższa dotyczy również przypadków w których wskutek wypadku komunikacyjnego osoba bliska zmarłego domaga się odszkodowania. Na marginesie wskazać należy, że w przypadku, gdy zdaniem ubezpieczyciela odszkodowanie nie należy się lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, powinien on poinformować o tym na piśmie poszkodowanego w terminie 30 lub 90 dni w zależności od okoliczności sprawy oraz wskazać na okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również na przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Pamiętać należy, że odmowa całkowita lub częściowa wypłaty odszkodowania nie blokuje poszkodowanemu drogi do dochodzenia swoich praw przed sądem, co często okazuje się bardzo skuteczne.

odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

lut 15 2016 Skutki braku właściwego umocowania do dokonania...
W myśl art. 39 kodeksu cywilnego podmiot który działając jako organ osoby prawnej zawarł umowę w imieniu tejże osoby nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu, obowiązany jest do zwrotu tego, co uzyskał od drugiej strony w wykonaniu umowy,a także do naprawienia szkody, która druga strona poniosła przez to, że podpisała kontrkat nie wiedząc o nieistnieniu umocowania.

 

radca prawny Olsztyn

 
Artykuł powyższy stosuje się odpowiednio w sytuacji, gdy kontrakt została podpisana na rzecz osoby prawnej, która nie istnieje. Przykładem powyższego zachowania może być zawarcie umowy przez jednego członka zarządu osoby prawnej, w sytuacji gdy umowa spółki lub statut nakłada na zarząd obowiązek reprezentacji łącznej np. trzy osobowej. Nadto trzeba pamiętać, że osoba, która działała będąc organem osoby prawnej nie posiadając do tego uprawnienia albo gdy działa z przekroczeniem zakresu kompetencji zobowiązana jest do zwrotu wszelkich należności, jakie otrzymała przy wykonaniu umowy. Podmiot taki ponosi również odpowiedzialność odszkodowawczą.
 

odszkodowania Olsztyn

 
Odpowiedzialności nie ponosi nieprawidłowo reprezentowana osoba prawna. Co do zasady czynność prawna dokonywana przez organ do tego nieuprawniony lub z przekroczeniem zakresu umocowania jest czynnością prawną nieważną. Zaznaczyć trzeba, że Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 12 lutego 2014 r. o sygnaturzeIV CSK 361/13 wskazał, że czynność prawna dokonana przez spółkę z o.o., reprezentowaną przez odwołanego członka zarządu, który w chwili jej dokonywania był nadal wpisany do rejestru przedsiębiorców, nie jest dotknięta sankcją nieważności bezwzględnej .

rozwody Warszawa

 
Skutkiem realizacji czynności prawnej przez podmiot, który w chwili jej dokonania w imieniu osoby prawnej nie figurowała już w składzie organu tej osoby prawnej, ale była jeszcze ujawniona w rejestrze jako uprawniona do jej reprezentacji, nie jest nieważność tej czynności prawnej. Wadliwa reprezentacja osoby prawnej nie za każdym razem skutkuje nieistnieniem czynności prawnej. W przypadku osób prawnych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego domniemania związane z wpisem do rejestru chronią podmiot, który będąc w dobrej wierze dokonał czynności prawnej z podmiotem figurującym w Rejestrze jako członek zarządu (art. 14-17 KRSU).
 

radca prawny Ostróda

sty 05 2016 Termin przedawnienia roszczeń pracowniczych...

Roszczenia pracowników co do zasady przedawniają się w terminie trzech lat od dnia, w którym świadczenie pracownicze stało się wymagalne. Dniem spełnienia świadczenia jest data w której wynagrodzenie powinno być wypłacone. Data ta przeważnie wskazany jest w umowie o pracę lub innych regulacjach wewnętrznych zakładu pracy np. regulaminie pracy. Jeżeli termin świadczenia pracowniczego nie został dokładnie określony – okres 3 letni powinniśmy liczyć od momentu kiedy dłużnik został wezwany do jego spełnienia. radca prawny Warszawa Przy umowie – zleceniu termin przedawnienia wynosi 2 lata i termin ten liczy się od chwili, w którym roszczenie o wynagrodzenie to stało się wymagalne na warunkach określonych w umowie. radca prawny Piastów W przypadku gdy to Pracodawca ma roszczenie wobec zatrudnionego w związku z wyrządzoną szkodą – okres przedawnienia roszczenia wynosi jeden rok od momentu w którym Pracodawca dowiedział się o wyrządzonej szkodzie. Nie może to być jednak później niż trzy lata od dnia wyrządzenia szkody. Trybu tego nie stosuje się w przypadku gdy zatrudniony działał umyślnie przy wyrządzaniu szkody. Wówczas pracodawca ma 10 lat na dochodzenie swoich roszczeń. Pamiętać należy, że przedawnienie roszczenia jest zarzutem, co oznacza że nie jest uwzględniane przez sąd z urzędu. Sąd sam z siebie nie może oddalić powództwa z uwagi na przedawnienie roszczenia, jeżeli dłużnik wyraźnie nie wskazał, że chce skorzystać z instytucji przedawnienia. rozwody Warszawa

sty 04 2016 Aby konkurs nie stał się loterią

radca prawny warszawa

Wiele podmiotów, chcąc urozmaicić organizowane przez siebie wydarzenia, postanawiać ubarwić je konkursem z nagrodami. Działania takie maja zapewne na celu przyciągnięcie potencjalnych odwiedzających czy kupujących. Brak znajomości przepisów prawa regulujących tego typu wydarzenia może jednak słono kosztować organizatora, gdyż organizacja loterii fantowych i promocyjnych, w odróżnieniu od konkursu została uregulowana w ustawie o grach losowych a naruszenie przepisów tej ustawy stanowi wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.
Zgodnie z ustawą o grach hazardowych loterie fantowe, to wydarzenia w których uczestniczy się przez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe;

radca prawny olsztyn

Loteria promocyjna natomiast, została zdefiniowana jako wydarzenie, w którym uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe;

Organizacja loterii promocyjnej lub fantowej wymaga uzyskania uprzedniego zezwolenia dyrektora izby celnej lub naczelnika urzędu celnego – w zależności od obszaru obejmującego organizowane wydarzenie, oraz spełnieniu szeregu przesłanek przewidzianych w ustawie o grach hazardowych. W przypadku loterii fantowej powstaje również obowiązek podatkowy, gdyż loterie fantowe obciążone są podatkiem od gier wynoszącym 10% sumy wpływów uzyskanych ze sprzedaży losów lub innych dowodów udziału w grze.

Aby konkurs nie został zakwalifikowany jako loteria, unikaj elementów losowych przy jego organizacji.

Cechą charakterystyczną loterii jest więc jej losowość oraz fakt, że uczestniczy się w niej przez nabycie określonego dla danego typu loterii dowodu udziału w grze (np. losu, biletu, kuponu, towaru).
Aby uniknąć zakwalifikowania konkursu jako loterii należy przede wszystkim wyeliminować element losowości i uzależnić wygraną od określonych zindywidualizowanych kryteriów, umożliwiających wyróżnienie zwycięzcy spośród pozostałych uczestników. Na marginesie wskazać należy, że ustalenie zbyt łatwych do spełnienia kryteriów, potraktowane może być jako element losowości. Wystrzegać się również należy losowania uczestników, nawet gdy w późniejszym etapie wygrana uzależniona będzie od spełnienia określonych wymagań.

Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy
Organizowanie loterii fantowej lub promocyjnej bez uzyskania uprzedniego zezwolenia, zgodnie z art. 89 ustawy o grach hazardowych, pociąga za sobą nałożenie na organizatora kary pieniężnej w wysokości 100% przychodu, w rozumieniu odpowiednio przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych albo przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskanego z urządzanej gry. Kara pieniężna nakładana jest również na uczestnika w grze urządzanej bez zezwolenia i wynosi 100% uzyskanej wygranej.
Kara ta nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej przez naczelnika urzędu celnego.
Warto również wspomnieć , że organizacja loterii fantowej lub promocyjnej bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom stanowi wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – zgodnie z art. 108 kodeksu karnego skarbowego i podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Jeżeli nadwyżka z loterii fantowej, gry bingo fantowe, loterii promocyjnej lub loterii audioteksowej była przeznaczona na cel społecznie użyteczny, w szczególności dobroczynny, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.
Wykroczeniem skarbowym jest również uczestniczenie w grze losowej organizowanej bez zezwolenia lub z jego naruszeniem i zagrożone jest karą grzywny do 120 stawek dziennych.
Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

rozwód warszawa

gru 22 2015 Radca prawny Warszawa

Zgodnie z art. 39 kodeksu cywilnego osoba, która jako organ osoby prawnej zawarła umowę w jej imieniu nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu, obowiązana jest do zwrotu tego, co otrzymała od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania. Przepis powyższy stosuje się analogicznie w wypadku, gdy umowa została zawarta w imieniu osoby prawnej, która nie istnieje. Uwaga: radca prawny Olsztyn, odszkodowanie Olsztyn Przykładem powyższego zachowania może być zawarcie umowy cywilnoprawnej przez jednego członka zarządu spółki, w sytuacji gdy statut lub umowa spółki nakłada na zarząd obowiązek reprezentacji łącznej np. dwuosobowej. Nadto trzeba pamiętać, że osoba, która działała jako organ osoby prawnej nie mając do tego uprawnienia albo gdy działa z przekroczeniem zakresu swoich kompetencji zobowiązana jest do zwrotu wszelkich korzyści, jakie uzyskała w wykonaniu umowy. Osoba taka ponosi również odpowiedzialność odszkodowawczą. Odpowiedzialności natomiast nie ponosi nieprawidłowo reprezentowana osoba prawna. Co do zasady czynność prawna dokonywana przez podmiot do tego nieuprawniony lub z przekroczeniem zakresu umocowania jest czynnością prawną nieważną. Niemniej Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 12 lutego 2014 r. IV CSK 361/13 uznał, że czynność prawna dokonana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowaną przez odwołanego członka zarządu, który w chwili jej dokonywania był nadal wpisany do rejestru przedsiębiorców, nie jest dotknięta sankcją nieważności bezwzględnej . Wadliwa reprezentacja osoby prawnej nie zawsze skutkować będzie nieistnieniem czynności prawnej. Skutkiem dokonania czynności prawnej przez osobę, która w chwili jej dokonania w imieniu osoby prawnej nie była już w składzie organu tej osoby prawnej, ale była jeszcze ujawniona w rejestrze jako uprawniona do jej reprezentacji, nie jest nieważność tej czynności prawnej. Uwaga: Radca prawny Warszawa radca prawny Olsztyn rozwód Warszawa, rozwód Olsztyn Wadliwa reprezentacja osoby prawnej nie zawsze skutkuje nieistnieniem czynności prawnej. W przypadku osób prawnych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego domniemania związane z wpisem chronią osobę, która będąc w dobrej wierze dokonała czynności prawnej z podmiotem figurującym w Rejestrze jako członek organu osoby prawnej (art. 14-17 KRSU). Przepisy KRSU stanowią lex specialis w stosunku do komentowanego artykułu i jako wyjątek od reguły powinny być interpretowane ściśle (SN w wyr. z 12.2.2014 r.,IV CSK 361/13 )