Najnowsze wpisy, strona 1


mar 22 2016 Obowiązek zawierania informacji dot. mediacji...
Proces rozwodowy jest jednym z najbardziej stresogennych doświadczeń w życiu. Mimo to wiele z rozwodzących się par w ogóle nie bierze pod uwagę próby ugodowego zakończenia związku. Pamiętać jednak należy, że od początku 2016 r. na osobę składającą pozew, nałożono obowiązek, aby w treści pisma zamieściła informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu zakończenia konfliktu. Niezamieszczenie w pozwie rozwodowym wyżej wymienionych informacji lub wyjaśnienia ich niezamieszczenia będzie stanowiło brak formalny pisma, co skutkować będzie wezwaniem do uzupełnienia pozwu w trybie art. 130 kodeksu postępowania cywilnego, a co za tym idzie przedłużeniem postępowania.
 

Rozwód Olsztyn

 
Pamiętać należy, że nieuzupełnienie braków w terminie skutkować będzie zwrotem pisma, a oznacza to, że pozew rozwodowy należałoby w tym wypadku złożyć ponownie i ponownie go opłacić.
 

Rozwód Warszawa

 
Zmiany te mają na celu skłonienie stron do rozstrzygnięcia wielu spornych kwestii zanim sprawa rozwodowa trafi na wokandę. Należą do nich m.in. sprawy dotyczące zaspokajania potrzeb rodziny, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów czy spraw majątkowych pomiędzy małżonkami. Porozumienie małżonków w wyżej wymienionym zakresie zdecydowanie przyspieszy postępowanie rozwodowe i oszczędzi małżonkom stresu na sali sądowej.
mar 16 2016 Ograniczenia elektronicznych form marketingu...
Sms-y, informacje telefoniczne czy wiadomości e-mail stanowią w dobie wszechobecnej komputeryzacji potężny i skuteczny środek marketingowy. Środek ten, z punktu widzenia przedsiębiorców, stanowi prosty i stosunkowo niedrogi sposób dotarcia do potencjalnegoewentualnego Klienta. Z drugiej strony trudność związana z otrzymywaniem takich wiadomości oraz nadmierność stosowania takich rozwiązań, spowodowała podjęcie przez polskie-go ustawodawcę kroków ograniczających korzystanie z takich środków do sytuacji określonej przepisami prawa. Naruszenie tych zasad może z kolei skutkować bardzo uciążliwymi sankcjami.
 
Aktami normatywnymi określającymi zakres i możliwość przesyłania wiadomości w formie elektronicznej są: ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz prawo telekomunikacyjne. W myśl z art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zabronione jest rozsyłanie niezamówionych informacji handlowych skierowanych do danego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności pocz-ty elektronicznej. Takie zachowanie, ustawodawca traktuje jako czyn nieuczciwej konkurencji. Za informację handlową, w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, rozumieć należy każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wy-nagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.
Poddając analizie art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną należy podkreślić, że ustawodawca wyłączył, spod tego zakazu wiadomości o charakterze innym niż handlowy, wiadomości wysyłane do podmiotów innych niż osoby fizyczne oraz wiadomości zamówione czyli takie, co do których odbiorca wyraził zgodę na ich otrzymywanie a w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny. Wysyłanie takich wiadomości nie będzie mogło być traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji i nie jest zabronione.


Wydawałoby się również, że jeżeli ustawodawca w art. 10.1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zabronił rozsyłania niezamówionych informacji handlowych wyłącznie do osób fizycznych, co wynika z treści przedmiotowego artykułu, to wysyłanie takich wiadomości do osób prawnych lub jednostek nieposiadających osobowości prawnej jest w pełni bezpieczne. Otóż nic bardziej mylnego, gdyż z art. 24.1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną wprost wynika, że kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny. Przepis ten dotyczy zatem także wiadomości przesyłanych do szerokiego zakresu odbiorców. Wobec powyższego rozsyłanie niezamówionych informacji handlowych do przedsiębiorców nie będzie co prawda traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji (zgodnie z art. 10.3 ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczną) ale rodzić będzie odpowiedzialność z tytułu po-pełnienia wykroczenia, choć ściganego wyłącznie z oskarżenia prywatnego.
 
Pamiętać również należy, że elektroniczna działalność marketingowa ograniczona jest również zapisami art. 172 prawa telekomunikacyjnego, który wprost zakazuje używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, bez wcześniejszej zgody abonenta lub użytkownika końcowego. Prezes UKE uprawniony jest do nałożenia na podmiot naruszający postanowienia art. 172 prawa telekomunikacyjnego kary pieniężnej w wysokości do 3% przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym Podsumowując, to w interesie przedsiębiorcy jest zadbanie o posiadanie stosownej zgody użytkownika końcowego.
radcaprawnyolsztyn2 : :
mar 13 2016 Ograniczenia elektronicznych form marketingu...
Sms-y, informacje telefoniczne czy e-maile stanowią w dobie wszechobecnej komputeryzacji bardzo potężny i skuteczny środek marketingowy. Środek ten, okiem przedsiębiorców, stanowi prosty i tani sposób dotarcia do potencjalnegoewentualnego Klienta. Z drugiej strony uciążliwość związana z dostawaniem takich wiadomości oraz nadmierność stosowania takich rozwiązań, spowodowała podjęcie przez ustawodawcę polskiego działań ograniczających korzystanie z takich środków do sytuacji określonej granicami prawa. Naruszenie tych zasad może z kolei skutkować bardzo uciążliwymi sankcjami. Aktami normatywnymi określającymi zakres i możliwość rozsyłania wiadomości w formie elektronicznej są: ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz prawo telekomunikacyjne.
 
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazane jest wysyłanie niezamówionych informacji handlowych skierowanych do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej. Takie postępowanie, ustawodawca traktuje jako czyn nieuczciwej konkurencji.


obsługa prawna firm Olsztyn

Za informację handlową, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, rozumieć należy każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wy-nagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi;
 
 
Analizując art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną należy podkreślić, że ustawodawca wykluczył, spod tego zakazu wiadomości o charakterze innym niż handlowy, wiadomości wysyłane do podmiotów innych niż osoby fizyczne oraz wiadomości zamówione czyli takie, co do których odbiorca wyraził zgodę na ich otrzymywanie a w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny. Wysyłanie takich wiadomości nie będzie mogło być traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji i nie jest zabronione. Wydawałoby się również, że jeżeli ustawodawca w art. 10.1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazał rozsyłania niezamówionych informacji handlowych wyłącznie do osób fizycznych, co wynika z treści przedmiotowego artykułu, to wysyłanie takich wiadomości do osób prawnych lub jednostek nieposiadających osobowości prawnej jest w pełni bezpieczne. Otóż nic bardziej mylnego, gdyż z art. 24.1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną wprost wynika, że kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny. Przepis powyższy dotyczy więc także wiadomości przesyłanych do szerokiego zakresu odbiorców.
 
radca prawny sprawy gospodarcze Olsztyn
 
Mając powyższe na uwadze wysyłanie niezamówionych informacji handlowych do przedsiębiorców nie będzie co prawda traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji (zgodnie z art. 10.3 ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczną) ale rodzić będzie odpowiedzialność z tytułu po-pełnienia wykroczenia, choć ściganego z oskarżenia prywatnego. Wskazać również należy, że elektroniczna działalność marketingowa ograniczona jest także zapisami art. 172 prawa telekomunikacyjnego, który wprost zakazuje używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, bez uprzedniej zgody abonenta lub użytkownika końcowego. Prezes UKE uprawniony jest do nałożenia na podmiot naruszający postanowienia art. 172 prawa telekomunikacyjnego kary pieniężnej w wysokości do 3% przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym Podsumowując, to w interesie przedsiębiorcy jest zadbanie o posiadanie stosownejzgody użytkownika końcowego.
 

obsługa prawna spółek Olsztyn

mar 02 2016 Sprawozdanie finansowe w spółce z o. o.
Jednym z licznych obowiązków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest coroczne sporządzanie sprawozdań finansowych oraz składanie go zgromadzeniu wspólników do akceptacji.



Sprawozdania takie powinny być złożone we właściwym sądzie rejestrowym w terminie nie dłuższym niż sześć miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. W świetle art. 45 ust.2 ustawy o rachunkowości niniejsze sprawozdanie składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Podkreślić należy, że obowiązek sporządzenia niniejszego sprawozdania spoczywa na aktualnym zarządzie.
 
 
Często bowiem zdarza się, że na koniec roku obrotowego kończą się mandaty członków byłego Zarządu i powołany zostaje nowy Zarząd, który nie ma kompletnych informacji, co w ubiegłym roku obrotowym działo się ze spółką. Niemniej jednak na podstawie art. 203 § 3 oraz art. 370 § 3 k.s.h. członkowie Zarządu sporządzający sprawozdanie z działalności mają prawo ubiegać się od byłych członków Zarządu składania wyjaśnień odnoszących się do okresu, w którym osoby te piastowały funkcję członka Zarządu.
 
 
Z innego punktu widzenia były członek Zarządu ma prawo wglądu w treść sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego spółki, a także składania spółce pisemnej opinii dotyczącej tych dokumentów. Prawem i obowiązkiem byłego członka Zarządu jest także obecność na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników, na którym będzie podejmowana uchwała zakceptująca sprawozdania. Pamiętać należy, że niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego we właściwym sądzie rejestrowym – a więc w tym wydziale Krajowego Rejestru Sądowego, w którym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana – zagrożone jest karą grzywny albo ograniczenia wolności.

 

 

 

 

lut 28 2016 Zmiany w prawie pracy
Od daty 22 lutego 2016 roku zmianie ulegną przepisy kodeksu pracy ,które dotyczą typów umów o pracę oraz zasad ich zawierania. Po aktualizacji przepisów obowiązywać będą inne zasady nawiązywania umów o pracę na okres próbny.


rozwód Warszawa

 
Do dnia 22.02.2016 roku każda z umów określonych w art. 25 k.p. tj umowa o pracę na czas określony oraz umowa na czas nieokreślony mogła być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, z tym ograniczeniem że taka umowa nie mogła być zawarta na czas dłużny niż 3 miesiące. Obostrzona została możliwość wielokrotnego zawierania umów na okres próbny.

rozwód warszawa dobry adwokat

 
Po zmianach k.p., umowę o pracę na okres próbny można będzie, zawrzeć jeden raz i to jedynie w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Maksymalny okres zatrudnienia w takiej formie pozostał taki sam i nadal wynosić będzie trzy miesiące.

rozwód Warszawa

 
Odstępstwem od reguły jednorazowego zawierania z pracownikiem umowy na okres próbny jest możliwość zawarcia kolejnej umowy o pracę w tej formie, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy lub upłynie co najmniej 3 letni okres od ustania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, przy czym jeżeli pracownik po upływie trzy letniego okresu miałby wykonywać taki sam rodzaj pracy co poprzednio, to zawarcie umowy na okres próbny będzie mogło być ponowione tylko jeden raz.

warszawa rozwody